Ania z Zielonego Wzgórza | inne lektury | kontakt | reklama | Wersja mobilna
streszczenieopracowaniebohaterowietest   
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Lektury -> Ania z Zielonego Wzgórza

Czas akcji „Ani z Zielonego Wzgórza”

Akcja powieści „Ania z Zielonego Wzgórza rozgrywa się w II połowie XIX wieku. Dzięki lekturze kolejnych tomów powieści z serii o Ani Shirley można wywnioskować, że opisane wydarzenia przypadają na lata 1877-1882.

Powieść rozpoczyna się na samym początku czerwca w słoneczne popołudnie, gdy o wpół do czwartej Małgorzata Linde dostrzega jadącego na wozie Mateusza Cuthberta. Przed przyjazdem na Zielone Wzgórze Ania cztery miesiące przebywała w Domu Sierot.

Po dwóch tygodniach pobytu Ani Zielone Wzgórze odwiedziła pani Linde. Skrytykowała wygląd dziewczynki, co wywołało jej atak złości. Po trzech tygodniach od przyjazdu do Avonlea Ania poznała Dianę. W sierpniu w ramach szkółki niedzielnej urządzano piknik.

Pierwszego września Ania poszła do szkoły. Pierwsze trzy tygodnie minęły bez sensacji. Następnie po przerwie spowodowanej upokorzeniem Ani przez nauczyciela, powróciła w szkolne ławy i pod koniec roku szkolnego wraz z Gilbertem otrzymała promocję do piątej klasy.

Zimą Ania uratowała chorą Minnie Barry, a następnie – w marcu – uczestniczyła w urodzinach Diany, dzięki którym poznała jej ciotkę Józefinę. Cały kwiecień i maj kanadyjska wiosna ociągała się. W końcu nadszedł koniec czerwca, a tym samym koniec roku szkolnego i odejście starego nauczyciela. Dwa tygodnie przed rozpoczęciem roku Ania na podwieczorku u pastorostwa dowiedziała się, że nowym pedagogiem będzie Muriel Stacy. Do szkoły z powodu złamanej nogi przyszła z opóźnieniem. Nauczycielka w listopadzie zapowiedziała organizację bożonarodzeniowego koncertu. Dwa tygodnie przed Gwiazdką Mateusz postanowił kupić Ani modną sukienkę, którą otrzymała na Boże Narodzenie. Zima tego roku nie była długa.

W marcu Ania skończyła trzynaście lat. Pod koniec kwietnia Ania miała przygodę z farbą do włosów. Latem tego roku wydarzył się wypadek z zatonięciem łodzi. We wrześniu ciotka Józefina zaprosiła dziewczynki na wystawę do miasta. Zima upłynęła pod znakiem pilnej nauki na kursie seminarzystów. Lato Ania wykorzystała na odpoczynek i zabawę. Ostatni rok w szkole minął błyskawicznie i pod koniec czerwca zakończyła się nauka, a z funkcji kierownika odeszła panna Stacy. Po zakończeniu roku szkolnego odbyły się egzaminy do seminarium nauczycielskiego.


Latem Ania występowała na koncercie w Białych Piaskach. Wrześniowego poranka Ania opuściła Zielone Wzgórze i udała się na zajęcia w seminarium. Rok zajęć minął bardzo szybko. Ani udało się nie tylko zostać nauczycielką, ale także dostać stypendium. Wkrótce po powrocie Ani do Avonlea zmarł Mateusz. Ania postanowiła nie wyjeżdżać we wrześniu na studia, tylko pozostać na Zielonym Wzgórzu i pomagać Maryli.On chce TO zrobić,
a Ty nie jesteœ gotowa?

10 zdań, które pomogą Ci
zatrzymać chłopaka przy sobie!

Mój pierwszy raz...

Szybki test:

Muriel Stacy zapowiedziała organizację bożonarodzeniowego koncertu:
a) w październiku
b) we wrześniu
c) w grudniu
d) w listopadzie
Rozwiązanie

Ciotka Józefina zaprosiła dziewczynki do miasta:
a) w kwietniu
b) we wrześniu
c) w lipcu
d) w grudniu
Rozwiązanie

Czas akcji powieści o Ani Shirley możemy datować na:
a) I poł. XIX wieku
b) nie można określić czasu akcji
c) II poł. XIX wieku
d) I poł. XX wieku
Rozwiązanie

Zobacz inne artykuły:

Inne
Streszczenie szczegółowe „Ani z Zielonego Wzgórza”
„Ania z Zielonego Wzgórza” - streszczenie w pigułce
Plan wydarzeń „Ani z Zielonego Wzgórza”
Ania Shirley - charakterystyka
Geneza „Ani z Zielonego Wzgórza”
Losy Ani Shirley
Czas akcji „Ani z Zielonego Wzgórza”
Miejsce akcji „Ani z Zielonego Wzgórza”
Problematyka i wątki „Ani z Zielonego Wzgórza”
Charakterystyka bohaterów „Ani z Zielonego Wzgórza”
Lucy Maud Montgomery - biografia
Charakterystyka Mateusza Cuthberta
Charakterystyka Maryli Cuthbert
Charakterystyka Małgorzaty Linde
Charakterystyka Diany Barry
Charakterystyka Gilberta Blythe
Gatunek i budowa powieści „Ania z Zielonego Wzgórza”
Rola wyobraźni i marzeń w „Ani z Zielonego Wzgórza”
„Ania z Zielonego Wzgórza” – motywy literackie
Motyw szkoły w „Ani z Zielonego Wzgórza”
Nazwy nadawane miejscom przez Anię Shirley
„Ania z Zielonego Wzgórza” - cytaty

Tagi: